Temat kontrowersyjny: karmniki dla ptaków i laser
Temat zawsze gorący w środowisku miłośników kotów. I nic dziwnego – u kota takie atrakcje również bardzo skutecznie podnoszą poziom adrenaliny.
Mało który przejdzie obojętnie obok biegającej czerwonej kropeczki czy na widok ptaka blisko okna. Moim zdaniem zabawa dozwolona szczególnie dla leniuchów, które ciężko pobudzić do akcji. Kot który tylko je i śpi popada w przygnębienie i narasta w nim frustracja. Kot, który pobiega za laserową kropką czy podekscytuje się widokiem blisko przebywających ptaków również się frustruje. Niezaspokajanie tych potrzeb może prowadzić do agresji, zachowań niepożądanych, a także do tego, że kot zacznie je zaspokajać samodzielnie, np. „polując” na domowników.
Dlatego ważne jest aby właściwie reagować w czasie takich atrakcji i zabaw. Właśnie do tego jest nam potrzebna znajomość cyklu łowieckiego i wykorzystywanie tej wiedzy we właściwym momencie.
Łańcuch łowiecki przebiega wg schematu:
namierzenie ofiary → podkradanie → bezruch → ostateczne określenie celu (etap „kołysania się”) → szybki dynamiczny atak → zagryzienie → zjedzenie.
Ponieważ zachowań łowieckich nie da się wyeliminować, należy stworzyć kotu odpowiednie warunki do ich realizowania. Koty mogą prezentować różne formy zainteresowania zabawą łowiecką: pogoń, przyczajenie i atak, skradanie się, skoki za obiektem, ale także wytężoną obserwację w bezruchu.
Gdy tylko zauważam swojego kota skupionego na widoku ptaka dostaje on po chwili blisko siebie podrzuconą zabawkę natartą suszoną kocimiętką lub odwracam ich uwagę od karmnika wędką z piórkami imitującymi ptaka czy owada. Tak samo należy postąpić gdy chcemy za chwilę kończyć zabawę laserem. Kot po intensywnym polowaniu powinien mieć możliwość upolować coś atrakcyjnego, wbić w to pazury i zęby. Satysfakcja uzyskana z udanego i intensywnego polowania nie zastąpi naszemu myśliwemu nic. Na koniec oczywiście ulubiona nagroda, smaczek, sosik czy posiłek.
Nie da się „oduczyć” kota bycia łowcą. Można natomiast ukierunkowywać jego zachowania i dbać o to, by były realizowane w sposób właściwy i bezpieczny dla wszystkich.